Neohodnoceno

RIED WELLES Sauvignon Blanc

Nezaměnitelný charakter této skvělé polohy je charakteristický štěrkovým slepencem, na kterém hrozny odrůdy Sauvignon Blanc zrají do vyjímečné kvality. Na nose výrazné aroma zralého černého rybízu, lístků bílého sušeného čaje a výrazná mineralita. Tělo je plné a působivé ve spojení s jemnou a bohatou kyselinkou, slaný velmi dlouhý, komplexní závěr, zároveň krémová a kamenitá struktura. Nyní chutné, ale s vynikajícím potenciálem stárnutí. Víno se zráním potenciál 15 let a více.

Můžeme doručit do:
4.10.2023
Skladem (4 ks)
Kód: 750
1 376,98 Kč / ks 183,60 Kč / 100 ml
Kategorie: Rakouská vína
Objem: 0,75 l
Ročník: 2020
Odrůda: Sauvignon Blanc
Kategorie vína: bílé
Chuťová kategorie: suché víno
Zbytkový cukr: 1,7 g/l
Falstaff hodnocení: 95 bodů
Apelační systém: Südsteiermark DAC
Hodnocení James Suckling: 95 bodů
Alkohol: 13 %
Kyseliny: 1,7 g/l
Ideální k pití: 15 let +
Vinifikace: 24 měsíců velké dubové sudy
Teplota pro servis: 10 -12 °C
Alergeny: siřičitany
Charakter podloží: Alpské slepence
Poloha vinic: Ried Walles
Vinařství: WEINGUT LACKNER-TINNACHER
Ried WELLES Sauvignon Blanc 2020
ZDARMAZDARMA

Původ

Tato vinice je v držení rodiny největší poklad již od roku 1937. Welles je nejvýše položená vinice panství s neúrodným štěrkem slepence alpského původu, který nutí révu kořenit velmi hluboko. Bobule jsou drobné, kořenité a aromatické. Tento náročný svah dává vzniknout vínům s ohromným potenciálem.

Vinifikace

Hrozny byly sklizeny ručně v prvním říjnovém týdnu. Po kontaktní maceraci na slupkách po dobu 18 hodin  byly hrozny šetrně lisovány, šťáva se stáčela přímo do velkých dubových sudů, kde prošla pomalou fermentací na domorodých kvasinkách. Víno školeno v sudech 24 měsíců. Lahvováno v prosinci 2022.

 

Již od roku 1770 je Boutique Weingut Lackner Tinnacher jednou z nejstarších usedlostí v Südsteiermark. Základ nezaměnitelného charakteru vín byl položen ve dvacátých letech minulého století pečlivou propagací vlastních klonů révy vinné se zaměřením na malé, kořenité hrozny dokonale odrážející složení místního podloží. Fritz Tinnacher a Wilma Lackner vstoupili v roce 1978 do manželského svazku a od té doby nese panství spojené jméno Lackner-Tinnacher. Manželé vyznávali vysoce řemeslný, přírodou vedený přístup k pěstování révy. I dnes jsou všechny hrozny získávány z vlastních vinic panství a zůstává zde pevně zakořeněná filozofie, že kvalita vína není diktována primárně ve sklepě, ale vzniká na vinici, individuálně pro každou odrůdu a polohu. Katharina Tinnacher převzala odpovědnost za vinařství v roce 2013. Zaměřila se na čistě organické pěstování a autentickou kolekci vín, vycházející z kořenů a tradice. Ve sklepě probíhá vinifikace v nadčasovém stylu, inspirovaná tradiční vinařskou kulturou. Po pečlivém výběru hroznů je ovoce šetrně lisováno, přičemž pouze část kmene je vinifikována 100% divokým kvasem. V souladu s filozofií vinařství se zde nepoužívají žádné přísady na  čeření. Výsledkem jsou vína, která jsou individuální, elegantní a vysoce osobitá, ale i výborně pitelná.